Wizyta polskich studentów w Norwegii 13.10.2015 – 17.10.2015

W dniach 13-17 październik 2015 roku grupa polskich studentów ekonomii, specjalność ekonomika turystyki i hotelarstwa z językiem angielskim wraz z prof. Czesławem Nowakiem wyjechała, zarówno w celach edukacyjnych jak i turystycznych, do Norwegii.

Wizyta studyjna była częścią mobilności realizowanej w ramach projektu „Symulacyjne przedsiębiorstwo turystyczne jako innowacyjna metoda praktycznego kształcenia na nowej specjalności Ekonomika turystyki i hotelarstwa z językiem angielskim.”

Po długiej podróży dotarliśmy do Lillehammer, gdzie, wraz ze studentami norweskimi oraz ich wykładowcami, udaliśmy się na uroczystą, powitalną kolację do eleganckiej restauracji Mikrobrygeriet. Niewątpliwą atrakcją wieczoru były oryginalne i pyszne dania, jak np. gulasz z łosia. Podczas spotkania właściciel restauracji opowiedział bardzo ciekawe historie związane z tym miejscem oraz zaznajomił wszystkich z tajnikami powstawania różnego rodzaju piwa. Podczas prezentacji każdy mógł skosztować składników, z których warzone jest piwo.

Kolejnego dnia zostaliśmy powitani przez Gospodarzy w murach partnerskiej uczelni Lillehammer University College (LUC). Wspólnie z norweskimi studentami uczestniczyliśmy w wykładach, podczas których Wykładowcy z LUC w języku angielskim zapoznali nas z Norwegią i jej rozwijającą się turystyką. Następnie norwescy studenci oprowadzili naszą grupę po nowoczesnym campusie, który został wybudowany dla potrzeb Zimowych Igrzysk Olimpijskich jako siedziba dla dziennikarzy, a dzisiaj jest niezwykle oryginalnym architektonicznie obiektem zaadoptowanym dla potrzeb uniwersytetu.

W tym dniu, po wspólnej kolacji zaplanowano zwiedzanie słynnego skansenu Maihaugen Friluftsmuseum, uważanego, nie bez przyczyny, za jedno z najpiękniejszych miejsc w Norwegii. gdzie na obszarze kilkudziesięciu hektarów znajduje się około 100 obiektów, w tym chaty, spichlerze, stodoły, kościółek z XII w.

Podczas naszej wizyty w LUC następnego dnia mieliśmy ponownie okazję wzięcia udziału w wykładach prowadzonych przez Wykładowców tamtejszej uczelni. Ponadto, studenci PWSZ w Tarnowie przedstawili trzy prezentacje w języku angielskim na temat atrakcji turystycznych naszego regionu i kraju. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy również referatów wygłoszonych przez naszych norweskich rówieśników na temat ciekawych miejsc turystycznych oraz możliwości aktywnego spędzenia czasu w Norwegii. W tym samym dniu mieliśmy ponadto okazję zwiedzenia centrum Lillehammer i poznania jego historii.

W czwartkowy wieczór wraz z norweskimi studentami zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne. Był to doskonały czas na zawiązanie znajomości, rozmowę, wymianę poglądów i doświadczeń, ale także zabawę.

W kolejnym dniu naszego pobytu w Norwegii pierwszym punktem programu było zwiedzanie Norweskiego Muzeum Drogownictwa w Lillehammer. W trakcie wycieczki mieliśmy szansę zobaczenia i krótkiego spaceru tunelem, wydrążonym w górze, gdzie przed laty znajdowała się kopalnia. W jednym z pomieszczeń zorganizowano dla nas poczęstunek. Kolejną atrakcją tego dnia była wizyta w Hunderfossen Familiy Park, gdzie obejrzeliśmy film prezentujący najpiękniejsze miejsca w Norwegii. Ostatnim punktem wycieczki był Destination Hafjell, największy ośrodek narciarski, w którym jego managerowie Henning Kleiven oraz Knut Løkås wygłosili prezentację na temat zimowych oraz letnich sportów, które można uprawiać w tym rejonie. Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na uroczystą kolację pożegnalną zorganizowaną dla wszystkich uczestników projektu w restauracji znajdującej się w miejscu o nazwie Fabrikken. Jest to budynek, w którym niegdyś znajdowała się fabryka, a obecnie jest to nowoczesne centrum, gdzie mają siedzibę różnego rodzaju przedsiębiorstwa.

Wyjazd do Lillehammer pozwolił nam – studentom biorącym udział w wymianie, zaznajomić się z systemem nauczania w Norwegii i kulturą tego kraju, pokazał w jaki sposób funkcjonują małe przedsiębiorstwa turystyczne oraz dał szansę na sprawdzenie i udoskonalenie umiejętności komunikowania się w języku angielskim. Takie doświadczenie to doskonała okazja, aby nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale także spotkać nowych, wspaniałych ludzi.

Jesteśmy wdzięczni norweskim partnerom za przygotowanie ciekawego planu naszego pobytu i serdeczne przyjęcie nas w Norwegii. Gorąco polecamy udział w tego typu projektach!